Ново проучване отвъд Океана установи, че над 40% от всички произведени хранителни стоки в САЩ отиват на боклука. Според експертите причина за това са етикетите на храните.
Предполага се, че над 90% от американците преждевременно изхвърлят храна, защото поради липса на срок на годност смятат продуктите за опасни за консумация. Съвместното проучване е изготвено от Юридическия факултет към Харвардския университет и организацията с нестопанска цел Natural Resources Defense Council (NRDC).
Според изследването фрази като "Продаван от...", "Годен до..." и "Най-добър до..." не са добре регулирани и често се тълкуват погрешно. "Време е добре познатата ни, но много неефективна система за етикетиране на храните да бъде напълно променена", се посочва в доклада. Разхищението на храна е сред големите проблеми в САЩ.
Числата са безкомпромисни - хранителни продукти с изтекъл срок на годност на стойност около 900 млн. долара се отстраняват от доставчиците всяка година, сочат данните от доклад на Харвардския университет и NRDC. Част от причините обаче не се коренят само в лошите етикети, но и у некомпетентните служители, които невинаги са обучени да правят разлика между различните видове срок на годност.
Според предварителните изчисления на Министерството на земеделието и агенцията по околна среда повече от 40% от цялото количество храна в САЩ остава неизядена. С други думи, американците изхвърлят в кофата стоки, еквивалентни на 165 млрд. долара всяка година.
У нас цифрите са по-скромни, но не и по-малко тревожни. Преди време в интервю за известно радио с национален ефир изпълнителният директор на Българската хранителна банка Мая Калчева сподели, че средно по 140 хил. тона годна за консумация храна се изхвърлят годишно в България. Една от предложените промени в Закона за храните е да се забрани на търговските вериги и ресторантите да изхвърлят хранителни продукти в контейнерите за смет. По този начин на бизнеса се дават два варианта за действие: или да дарят храната и така да осигурят топъл обяд на хората в нужда, или да предадат стоките на екарисаж за унищожение.
Основната пречка обаче за първия вариант е родното законодателство, което не освобождава дарените храни от ДДС. В същото време всеки пети българин живее под прага на бедността и първото, от което се лишава, е разнообразната и пълноценна храна. Проблемът с гладуващите българи става все по-сериозен и с всяка следваща година се увеличава броят на хората, които не могат да си осигурят ежедневно хранене.
Автор: Nadejda Atanasova